14 листопада 2007 р.

Про тренінґ "командної взаємодії"

Стаття із сайту
http://www.training.com.ua/
Дивіться розділ: Наші посилання "Тренінґ командної взаємодії"
25 жовтня 2007

Про особливості авторського проекту "Командної взаємодії" ми говоримо з Володимиром Скоробським – бізнес тренером компанії KIY.

"Т": На сьогоднішній день великою популярністю користуються програми тім-білдінґа, з чим це пов’язано?

Це пов’язано з впливом Західних суспільств. Під час навчальної програми в рамках Канадійсько-Українського проекту " Розвитку громадянського суспільства " за фінансової підтримки КМБО (Канадійське Міжнародне Бюро Освіти), я мав змогу поїздити по світу, познайомитися з розвитком суспільних угрупувань, їхніми потребами та способом їх вирішення. Люди на Заході прийшли до висновку, що будь-яка громада чи компанія, яка прагне заробляти лише гроші, рано чи пізно стикається з фактором міжлюдських стосунків та їхнім покращанням. Якщо керівник вимагає від підлеглих тільки виконання своїх обов’язків і не створює атмосфери командної взаємодії для покращання людських стосунків всередині компанії, то ця компанія, так чи інакше, приречена на неуспіх. Керівники компаній, як правило, дбають про те, щоб їх співробітники виконували не лише свої професійні обов’язки, а й налагоджували неформальні відносини та відчували себе комфортно. Тому однією з програм покращання людських стосунків стали подібні тренінґи.
"Т": Які послуги Ви пропонуєте, в чому їх особливість? Яким чином проводяться тренінґи?
Ми пропонуємо тренінґ „Командної взаємодії ", який побудований на виведенні людини з її звичної зони комфорту. Це не лише розважальний елемент, але і навчальний. Ми моделюємо екстремальні ситуації, в які теоретично може потрапити людина. Саме в цей момент відкриваються найпотаємніші людські якості – людина пізнає себе і шукає способів взаємодії зі своїми партнерами, розкриває в собі світлі і темні сторони. В звичайних умовах, людина не має можливості побачити в собі ці якості. Для того ми і виводимо людину із "зони її комфорту".

"Т": Який з методів командної взаємодії є найефективнішим?

Мені свого часу довелося побувати в Канаді на одному із програмних таборів з виживання, для „Проблемної молоді ". Молодь ізолювали від звичного їм негативного середовища вулиці на три місяці. Вони опинялися в індіанській резервації в Скелястих горах, до найближчого поселення було 60 миль. В прямому розумінні – дика територія. Індіанці з різних племен навчали молодь спілкуватися одне з одним, з природою, а також „духами звірів". Результат був неперевершеним. Понад 80% молоді після завершення цієї програми кидали шкідливі звички і шукали собі інший спосіб реалізації в звичному їм світі. Це навчання сильно впливало на їхню психіку та духовний стан і змінювало їхній світогляд.
Під наглядом тренерів - спеціалістів ми намагаємося практикувати такі речі, як навмисне введення людини в стресовий стан. Коли напруження наростає, тренери "зникають" і стають спостерігачами. Задля безпеки ведуть спостереження на відстані. Опинившись в абсолютно незвичній ситуації, учасники залишаються зі своєю командою сам на сам в природі. Вони мають конкретне завдання – знайти собі їжу, воду, збудувати житло, створити суспільний устрій, вибрати лідера, розподілити обов’язки і просто сформувати цивілізаційний процес в незвичних для них умовах. В цей момент у них відкриваються найкращі сторони. Тренінґ спрямований виключно на позитив. В будь-якій ситуації ми вчимо позитивному мисленню. Слід зазначити, що нещодавно для компанії МТС, завершився тренінґ на островах, де вони створювали три різні острівні культури. Найголовніше, що після проходження тренінґа, учасники називали себе не просто друзями, а братами і сестрами.

"Т": Що є джерелом ідей Ваших проектів?

Підставою (джерелом) створення проекту став мій особистий досвід та досвід членів моєї команди. В Україні аналогів такого тренінґа немає – це мій авторський проект як скавтмайстра з 19-ти літнім стажем. Так само можу сказати, що команда яка зі мною працює, має великий досвід подібних таборів. Під час проведення тренінґів, ми спостерігаємо за учасниками й бачимо всі їх плюси та мінуси. Якщо ж людині створити комфортні умови на природі без її участі, то це буде виключно розважальний елемент. Люди весело проведуть час, витратять гроші компанії, отримають емоційний запал і на тому все закінчилося. Ми ж прагнемо, щоб висновки нашого тренінґа у них закарбувалися на рівні підсвідомості, на довгі роки. Те, що ми даємо є абсолютно реальним. І врешті колись, можливо, дай Боже, звичайно щоб такого не сталося – може врятувати їм життя.

"Т": Хто є клієнтами компанії, як часто вони звертаються до Вас і які відгуки?

Нашими клієнтами є великі компанії, зокрема компанія МТС, учасники якої пройшли пустельний вишкіл в Херсонській області та тренінґ на островах. Зараз має відбутися гірський вишкіл. Також ми працювали з різноманітними громадськими організаціями, або просто особами, які хотіли пройти курс на приватному рівні. Програма розроблялася впродовж 4 останніх років, і спрямовувалася на командостворення. Відгуки після проходження тренінґа були фантастичними . Зі слів працівників МТС (менеджерів call-центру в Дніпропетровську), вони отримали 1000% задоволення.

"Т": Якщо говорити про єфективну побудову команди, то які переваги отримує керівник і бізнес вцілому?

На тренінґах керівники отримують можливість перевірити свої лідерські якості та можливість оцінити себе, як людину. По суті всі менеджери мали б бути лідерами, на тренінзі вони мають можливість визначити поміж себе найкращих. І в певний момент людина може зрозуміти, що якусь ділянку вона не може потягнути. Дуже важливо, щоб вона знайш ла в собі здатність, віддати цю ділянку кращому за себе. Тренінґ дає можливість оцінки свої людські та лідерські якості.


"Т": Які існють етапи тренінґа командної освіти?

Перший етап – це етап підготовки, ми повідомляємо людей про те, що їх очікує. Просимо заздалегідь розділитися на групи і представити їх на ватрі знайомств. Учасники мають розуміти, що вони їдуть не розважатися, що їх очікуватимуть певні труднощі. Також просимо позбавитися від звичних їм тютюну чи алкоголю. Другий етап – гарна навчальна програма. Ми даємо основні аспекти програми, які необхідні в екстремальних ситуаціях. І третій етап – зворотній зв’язок. Щоб учасники відчули себе не просто невеличкими групами, а цілою командою.
"Т": Хто є керівниками тренінґа?

Це фахівці з екстремальних видів спорту, які мають багаторічний досвід практичних навичок. Впродовж багатьох років вони займалися з молоддю та дітьми. Це керівники спортивного туризму, інструктори атестовані за міжнародними сертифікатами наприклад з екстремальної медицини. Я зокрема, також проходив курси виживання, за фахом менеджер недержавних організацій, тренер-фасилітатор. Маю 19-літній досвід виховника (скавтмайстра) в Національній скавтовій організації України "Пласт".

"Т": Як можна вимірити ефективність цього тренінґа і в яких випадках тренінґ може бути неефективним?

Ефективність можна поділити на часові проміжки. Перший проміжок – короткотривалий – це відгуки учасників отримані одразу ж після тренінґа. Другий проміжок – це скільки часу вони згадують про тренінґ, і третій – довготривалий, про який ми дізнаємося через декілька років. Головний аспект тренінґа – вміти рятувати життя в екстремальній ситуації. Мінімальні навички, які отримали люди, можуть знадобитися в будь-який момент їхнього життя і до цього вони будуть, в певній мірі, психологічно готові. Тренінґ може бути неефективним у тому випадку, коли до нього недостатньо проведена підготовча робота. Якщо десь був спотворений потік інформації, люди можуть потрапити в ситуації, до якої вони не були готові.

"Т": Які проблеми в компанії вирішує тренінґ?

В будь-якій компанії є приховані конфлікти і коли люди опиняються в незвичних умовах, конфлікти виходять назовні. На одному з тренінґів було помічено, що певні керівники не прислуховуються до думки своїх підлеглих. За умовами тренінґа немає службової субординації, всі учасники є рівними в правах, за принципом "ніхто не зайвий " і людина, яка звикла керувати в себе в компанії не дослуховуючись думок інших, під час тренінґа не може поводити себе так далі. На тренінзі має бути командна взаємодія і прийняття спільних рішень. Такі керівники мають змінити своє ставлення до інших. І тренінґ їм у цьому допомагає. Ми даємо певні рекомендації компаніям, на що слід звернути увагу і за бажанням компанії, можемо розробити психологічні тести, для кожного учасника програми.

"Т": Чи були такі випадки, коли людина не проходила тренінґ повністю?

Таких випадків не було, хоча за нашими умовами, людина в будь-який момент може відмовитися від участі в програмі. Але тут є певний рівень відповідальності, якщо хтось відмовляється команда позбавляється одного із своїх членів. Та як правило, підтримка команди допомагає такій людині сконцентрувати свої вольові зусилля і перебороти свої слабкі якості.

"Т": Ваші побажання сайту.

Розвитку, цікавих та гарних матеріалів, а також хороших партнерів, щоб було звідки черпати натхнення.

Немає коментарів: