20 червня 2008 р.

Як виготовити індіянське тіпі


Індіянське Тіпі

У дитинстві багатьом із нас доводилося читали оповідання про індіян Америки. Звісно ми знали за книгами про житло індіян, вігвами (сферо подібні споруди) та тіпі (конусні гостроверхі споруди).Свого часу в Канаді мені довелося пожити в такій споруді в Скелястих горах, це було справжнє індіянське тіпі, серед справжніх сучасних індіян племені Чорноногих. Це надзвичайно практична споруда, в котрій можна розпалювати ватру, сушити одяг, коптити в димових отворах м`ясо, рибу, гриби. В тіпі спокійно можна переносити мороз і дощ, ватра сушить покриття та гріє його. В ночі в тіпі доволі світло, в складеному стані воно має майже такі габарити як і намет. Тіпі шиють із різноманітного матеріялу, але найкращим є брезентова наметова тканина, власне сучасні індіяни її використовують замість шкур бізонів. Для зшиття дво-тримісного тіпі потрібно буде запастися наметовим брезентом у промірах 730X315 см, варто пам`ятати, що діаметр тіпі дорівнює ширині полотна.


1. ЗОВНІШНІЙ ВИГЛЯД ТІПІ

Краї покриття необхідно обметати чи обшити щоб полотнище не саталося. Із залишків полотна (чи відрізків капронового шнура) зробити петлі для кілочків, котрі кріпитимуть покриття до землі. Коли кріпитимите покриття до землі, вибирайте кілочки, котрі відповідатимуть діаметрові петель, инакше петлі сповзатимуть, що не дасть гарного натягу тіпі.

Двері можуть бути різними: на ґудзиках, зіпері, можна вирізати в покритті яйцеподібної форми отвір гострим кінцем догори, як це роблять індіяни. В такому разі дверима стане шматок шкіри (або те що її замінить) котрий кріпиться краєм над входом.

На ніч цей шматок прив`язується до покриття шнурами. Але часто в тіпі саме дверей і не було – просто краї покриття заступали одне за одне.

Отвори для з`єднання покриття робимо з обох сторін, в промірі одне від одного на 8 см. Знадобиться 10 рядків дірочок. Стільки ж потрібно скріпок-паличок з твердої породи дерев довжиною 30 см кожна.


  1. Жердини каркасу.
  2. Мотузка, котра зв`язує жердини докупи.
  3. Кишеня для жердини.
  4. Вітряний язичок.
  5. Димовий клапан 1.
  6. Димовий клапан 2.
  7. Димохід.
  8. Покриття.
  9. Місце з`єднання країв покриття.
  10. Скріплювальні палички (скріпки).
  11. Шнурівка для фіксації нижніх кінців
    клапанів.
  12. Ґудзик.
  13. Петлиця.
  14. Тонка жердина для керування димовими
    клапанами.
  15. Вхідний отвір.
  16. Кілочки для кріплення покриття до
    землі.
  17. Петлі для кілочків.
  18. Кіл для кріплення фіксуючої мотузки.



2. РОЗКРІЙ ПОЛОТНИЩА. РОЗМІРИ ВИКРІЙКИ ВИДНО НА МАЛЮНКУ





3. ГОТОВЕ ПОКРИТТЯ. ЗОВНІШНІЙ БІК





  1. Мотузка вітрового язичка. Послуговує для
    кріплення покриття до жердин.
  2. Мотузка клапана.
  3. Кишені на димових клапанах.
  4. Димові клапани.
  5. Половина замка дверей котрий
    пришитий із зовнішнього боку.
  6. Два ряди отворів для кріплення
    країв покриття.
  7. Шов кріплення клапанів та покриття.
  8. Вітровий язичок слугує для того, щоби­
    вітер не задував всередину тіпі через­ димовий отвір.
  9. Друга половина замка дверей. Пришивається­
    із внутрішнього боку покриття.
  10. Покриття
  11. Петлі для кріплення покриття до землі.


4. ПОЧЕРГОВІСТЬ УСТАНОВКИ ТІПІ.


Тепер можна починати будувати тіпі. Вирубайте 6—8 міцних жердин довжиною 4 м кожна для основи тіпі та два — товщини вудочки —- для керування димовими клапанами. Після цього візьміть три жердини та зв`яжіть їх не досить туго на віддалі 320 см, встроміть їх у землю по колу діаметром 315 см. До них приставте інші, окрім од­ної міцної та двох тонких, зв`яжіть їх міцно мотузкою, а кінець мотузки, що залишилась прив`яжіть до кілка, котрий вбитий всередині тіпі біля стінки. Тепер тіпі стоїть міцно. Розправте брезент. Краї покриття в місці з`єднання повинні заходити одне за одне. У дробленні заздалегідь отвори вставте дерев’яні скріпки. Покриваючи каркас із жердин брезентом слідкуйте за натягом, щоб у складках не збиралася вода (при недостатньому натязі покриття). Застібніть вхідний отвір. Першого кілочка вбийте в петельку біля самих дверей. Потім вбивайте інші, водночас підтягуючи тканину. Звислі кінці шнурів димових клапанів прив`яжіть до кілка, що вбитий недалеко від тіпі, трохи побіч дверей. Тепер залишилося натягнути полог. Він натягується вздовж стінки тіпі, перед ліжком , слугує для захисту сплячої людини від холодного повітря котре проникає з-під стінок покриття. Верхній край полога кріпиться до мотузки, натягнутої поміж жердинами каркасу тіпі на висоті 125 см, нижній його край кладеться на землю. Поверх полога звично постеляється галуззя чи сіно.




5. ІНДІЯНСЬКЕ ЛІЖКО.

Хто довго перебуватиме на одному місці, можуть зробити індіянське ліжко, досить зручне та м`яке. Робимо його так. Виготовляємо раму із жердин 2X0,5 м; вона кріпиться на кілочках, забитих всередині тіпі, перед пологом. До цієї рами кріпиться килимок сплетений за допомогою шнурівки з гілочок верби,лози чи ліщини.



6. ВНУТРІШНЄ ОБЛАШТУВАННЯ ТІПІ.

Розміщуємо місце під ватру в середині тіпі чи ближче до входу. Ватру необхідно обкласти камінням чи сирими товстими колодами. Заготовлені дрова на ніч кладіть поміж ватрою та входом до тіпі. Спорядження ставте за головою ліжника, ногами лягайте до входу. Сам вхід до тіпі розміщуйте на Східний чи Пд. Східній бік.. Для того щоб під час дощу вода не затікала всередину тіпі, викопайте навколо нього рівчак із відвідним каналом. Щоб дощова вода не потрапляла до тіпі димоходом, закрийте димові клапани наклавши їх один на одний. Якщо не буде димової тяги, достатньо трішки підняти край покриття із підвітренного боку.



Немає коментарів:

Дописати коментар